İletişim Bilgileri
image
image

Sınav Kaygısı Neden Oluşur? Ne Yapmalı?

  • Anasayfa
  • Sınav Kaygısı Neden Oluşur? Ne Yapmalı?
image

Sınav Kaygısı Neden Oluşur? Ne Yapmalı?

Sınav Kaygısı Neden Oluşur? Ne Yapmalı?

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav kaygısı, endişesi veya korkusu hemen hemen herkeste olan doğal bir tepkidir. Bu tepki gerginlik veya stresle de ilişkilendirilir. Çoğu insan performansının değerlendirileceğini düşündüğü bu içsel tepkiye maruz kalır. Kaygı üzerine yapılan araştırmada, orta düzeyde olan kaygının aslında kontrol edilebildiği sürece işe yaradığı (performans artışı ve dikkat) gözlemlenmiştir.

Örneğin;  kaygılı 3 öğrenciyi ele alalım. A Öğrencisi kaygısız, B öğrencisi orta düzey kaygı ve C Öğrencisi ise yüksek derecede kaygı yaşadığını varsayalım. A Öğrencisi herhangi bir kaygı yaşamadığı için sınava gerekli önemi vermeyecek ve sonuçta iyi bir performans gösteremeyecektir.  B Öğrencisi, orta düzeyde bir performans değerlendirme kaygısı yaşadığı için, sınava daha çok dikkat edecek veya sınav öncesinde yapılması gereken hazırlıkları endişe duyduğu için halletmeye çalışacaktır. C Öğrencisi ise, bütün hazırlıkları tamam bile olsa, yüksek kaygı seviyesinde sınava gireceği için, her şeyin onun üstüne geldiğini, soruların cevaplarının bir türlü doğru olmadığını, cevapladığı bir önceki sorunun doğru olup olmadığı ile ilgilendiği için performansında yine bir düşüş olacaktır. (Her kaygı düzeyinde farklı aşamalar, farklı performans kayıpları olabilir)

 

Yukarıda örneklendirdiğimiz üç kaygı düzeyinin tabi ki en olumsuz olanı ise, yüksek kaygı düzeyidir. Kaygı düzeyimiz, ne zaman ki performansımızı gösteremeyeceğimiz bir engel konumuna gelirse o zaman yüksek kaygı veya kaygı bozukluğundan bahsedebiliriz. (bkz: Kaygı Bozukluğu)

 

Peki Bu Sınav Kaygısına Ne Sebep Olur? 

Geçmişte yaşadığımız kötü sınav tecrübeleri ve bunun sosyal konumumuza vermiş olabileceği zarar.

Sınav için yeterli hazırlığın yapılmamış olması.

Hazırlık yapılırken yanlış alanlara yönelim

Doğru çalışma tekniğini keşfedememe (Bkz: Öğrenme Teknikleri)

Aşırı mükemmeliyetçilik

Başarısızlıktan korkmak

Sınav sonuçlarına dair yardımcı olmayacak düşünceler (örneğin; zaten yapamam, kesin yanlıştır, başarmam imkansız)

Beslenme alışkanlıkları

Düzensiz ve yetersiz sayılabilecek uyku modeli... gibi.

 

Eğer siz de yukarıda saydığımız durumu sınav öncesi, sırası ve sonrasında yaşıyorsanız Bizimle İletişime Geçmek İçin Tıklayın